Historie

Oddíl kopané Sokola Střelice začal fungovat v roce 1948 jako pohrobek dřívějšího samostatného SK Střelice. Od roku 1950 sídlí oddíl na dnešním fotbalovém hřišti. V roce 1959 si postavil i zděné kabiny, které byly později několikrát renovovány. Rozsáhlá rekonstrukce a přístavba nové části kabin byla provedena v roce 2003 – 2004. Na podzim roku 2005 se vybudovaly nové toalety a v současné době se Střelice mohou pochlubit velmi kvalitním fotbalovým zázemím. V druhé polovině padesátých let dosahoval oddíl nejlepších výsledků. Několik roků hrál I. B třídu, za oddíl v té době hráli i vojáci z místní malé posádky. Od roku 1959 však výkonnost postupně klesala a v letech 1967 – 1970 hrál oddíl pouze základní soutěž. Od roku 1971 hrálo mužstvo vesměs 3. třídu okresního přeboru.

Kvalitativní vzestup střelické kopané nastal v roce 2002. Tehdejší vedení pochopilo nutnost moderního řízení a chodu oddílu, do mužstva mužů přišlo několik málo brněnských hráčů a v ročníku 2002/2003 se stali Střelice vítězem III. třídy a postoupilo do Okresního přeboru Brno-venkov, který jako nováček rovněž vyhrálo. V sezóně 2004/2005 se tak po 45 letech představilo naše mužstvo v 1.B třídě krajských soutěží a v závěrečné tabulce obsadilo 8. místo. V následné sezóně 2005/2006 ovšem přišel sestup zpět do Okresního přeboru a v sezóně 2008/2009 dokonce až do III. třídy. V sezóně 2011/2012 se našemu mužstvu mužů opět podařilo poustoupit alespoň zpět do okresního přeboru.

V rámci různých výročí sehráli střeličtí fotbalisté i řadu přátelských utkání se zahraničními celky nebo s celky bývalých ligových hráčů našich předních klubů. Vzhledem k finanční náročnosti celého provozu oddílu museli jeho činovníci i hráči vyvíjet vždy velkou snahu o získání prostředků na činnost. Pořádání tanečních zábav a sběr železného šrotu se stalo již tradičním příjmem místních fotbalistů. Velké poděkování patří mnoha sponzorům fotbalového oddílu a zejména generálnímu sponzorovi, firmě JAPO autodoprava s.r.o. Střelice. Oddíl FK Sokol JAPO Střelice i nadále zůstává součástí TJ Sokola Střelice.

Oslavy 80 let kopané ve Střelicích:

V sobotu 23. června 2012 se za příjemného počasí konaly v areálu fotbalového hřiště TJ Sokola Střelice velké oslavy. 80 let organizované kopané ve Střelicích. Tento svátek proběhl za velké účasti hráčů, diváků a lidí, kteří působí nebo v minulosti působili ve střelickém fotbale.

Celodenní program zahájilo utkání nejmladších hráčů a žáků proti vlastním rodičům. Po „urputném“ boji, ve kterém nechybělo nasazení ani u jednoho z týmů, se nakonec oba soupeři museli smířit s remízou 5:5.

Dorost si pro svůj zápas vybral také zajímavého soupeře. Zaměstnance jednoho z našich největších příznivců, firmy JAPO. Tento zápas začal velkým náporem dorostenců, kteří již během prvního poločasu vstřelili šest branek. V druhé části již chlapci ze svého tlaku polevili a tak si i jejich soupeř vypracoval několik příležitostí ke vstřelení gólu. Náskok dorostenců z prvního poločasu dokázali tak stáhnout na sympatický výsledek 6:4.

V dalším zápase se utkal tým bývalých fotbalistů Střelic tzv. „Staré gardy“ s Bolkovou 11, složenou se známých osobností sportu a kultury. Čestný výkop provedly  mistryně světa v trojskoku Šárka Kašpárková a vícemistryně světa v basketbale Ivana Večeřová. Celý zápas, doplňovaný pohotovým komentátorem, se odehrával ve velmi příjemné atmosféře, a tak určitě nikoho nepřekvapí vysoké skóre a sympatický výsledek 7:7. A protože ani pozápasové penalty nerozhodly o konečném vítězi (2:2), neodcházel nikdo ze hřiště jako poražený.

Poslední zápas dne se odehrál mezi střelickým „A“ týmem mužů a ženami z Horních Heršpic, které hrají nejvyšší moravskou soutěž. První poločas se odehrál jasně ve střelické režii, kdy si po spoustě povedených kombinací vytvořili i brankové příležitosti. Ve druhém se pak začaly prosazovat i soupeřky. K těm se také na konci zápasu přiklonilo i štěstí, a v poslední minutě vstřelily vítěznou branku. Přesto si nemyslím, že by naše muže porážka 4:5  nějak výrazně trápila.

K završení celého příjemného dne, kdy na fotbalové hřiště přišly stovky spokojených diváků, byla uspořádána zábava. Výborná kapela „Kanci paní nadlesní“ hrála až do pozdních nočních hodin všem, kteří měli chuť oslavit tento svátek střelického fotbalu.

Co říci závěrem. Velké poděkování patří všem těm, kteří nápadem, materiálně, finančně nebo jiným způsobem napomohli k uspořádání tohoto setkání. Setkání všech bývalých i současných hráčů, funkcionářů, diváků, prostě lidí, které se Střelicemi spojuje jedna skvělá věc, FOTBAL.